Testosteron TST Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA
Oznaczenie poziomu wolnego testosteronu jest zalecane w przypadku, gdy wynik badania testosteronu całkowitego znajduje się poza zakresem normy lub wynik jest uważany za niewiarygodny, np. W rezultacie zmian w poziomie białek osocza, do którego dochodzi m.in. Wolny testosteron (fT, FTST) jest frakcją testosteronu całkowitego, która nie jest związana z żadnym z osoczowych białek transportujących hormony. Stanowi jedynie niewielką część z całej puli testosteronu, ma on jednak duże znaczenie w diagnostyce zaburzeń hormonalnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
- Jest to szczegół, który warto sprawdzić przed umówieniem wizyty.
- Prosimy także o każdorazowe okazywanie aktualnego dokumentu tożsamości podczas realizacji wykupionych usług.
- Nadmierne wytwarzanie testosteronu u młodych mężczyzn może powodować przedwczesne dojrzewanie płciowe.
- Interpretacja wyników badania należy do lekarza, który decyduje o sposobie ewentualnego leczenia niepłodności.
W przypadku dużych niedoborów testosteronu specjalista może zalecić podanie hormonu. Należy podkreślić, że obniżony poziom hormonu u mężczyzn jest czynnikiem ryzyka rozwoju m.in. Cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, osteoporozy, zespołu metabolicznego itp., dlatego często wymaga leczenia. Hormon może zostać podany w formie zastrzyków, tabletek lub maści.
Jest to ważna informacja dla lekarzy endokrynologów i innych specjalistów, którzy zajmują się diagnozą i leczeniem zaburzeń związanych z niedoborem testosteronu u mężczyzn. Badanie testosteronu u kobiet ma dość istotne znaczenie, ponieważ właściwa równowaga pomiędzy testosteronem a estrogenem wpływa na prawidłową pracę jajników. Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
Infekcje, zaburzenia metaboliczne lub też niektóre choroby autoimmunologiczne. Zbyt wysoki poziom testosteronu we krwi może prowadzić m.in. Do maskulinizacji sylwetki u kobiet, hirsutyzmu oraz zaburzeń płodności. U mężczyzn zjawisko to wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeń nastroju. W celu interpretacji rezultatów badania należy zestawić otrzymane wyniki z zakresem referencyjnym, który umieszczany jest na dokumentacji wydawanej osobie badanej. Na poziomy testosteronu we krwi mogą wpływać także przyjmowane leki oraz współwystępujące schorzenia.
Może on również zadecydować o pogłębieniu diagnostyki o dodatkowe badania laboratoryjne oraz obrazowe, które pomogą znaleźć przyczynę zaburzeń. Cena badania to średnio 40 zł, jednak koszt może być różny w zależności od placówki czy miasta, w którym się badasz. Co istotne, istnieje możliwość przeprowadzenia badania w ramach umowy zNFZ. Poziom testosteronu ulega dobowym wahaniom, u kobiet jego stężenie uzależnione jest również od fazy cyklu miesięcznego. Ilość hormonu spada wraz z wiekiem – u mężczyzn utrzymuje się na wysokim poziomie do około 30. Na to, jak szybko dochodzi do zmniejszenia ilości testosteronu, wpływa styl życia, sposób odżywiania, a także ogólny stan zdrowia.
Niedobór testosteronu (hipogonadyzm)
Niezależnie od przyczyny wystąpienia zaburzeń poziomów testosteronu ich objawy zazwyczaj są do siebie podobne. Testosteron pełni kluczową rolę w rozwoju cech płciowych męskich, regulacji funkcji seksualnych, produkcji spermy, utrzymaniu masy mięśniowej i gęstości kości oraz może mieć wpływ na nastrój i energię. Jego działanie jest szerokie i obejmuje wiele różnych aspektów fizjologii męskiej. Badanie poziomu testosteronu u mężczyzn i kobiet powinno być wykonywane m.in.
Niskie libido u mężczyzn i kobiet – najczęstsze przyczyny
Cena badania testosteronu może różnie kształtować się w różnych miastach. Takie różnice mogą pojawiać się także w jednym mieście, sterydy anaboliczne w zależności od rodzaju placówki medycznej. Warto sprawdzać ceny, aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą ofertę.
W przypadku kobiet zaburzenia poziomu hormonów, w tym testosteronu, często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Wydzielanie testosteronu zależy od prawidłowego działania gonad (jajników lub jąder), nadnerczy, przysadki, a także podwzgórza. Zaburzenia w funkcjonowaniu jednego z tych narządów mogą doprowadzić do obniżenia lub podwyższenia poziomu testosteronu – zarówno całkowitego, jak i wolnego.
U mężczyzn:
Kiedy poziom testosteronu przekracza normę, objawia się to na wyglądzie kobiety, co w efekcie może odbić się również na samoocenie i ogólnym samopoczuciu. U mężczyzn niedobory tego związku mogą być obecne w przypadku hipogondyzmu. Jest to stan w którym jądra nie pracują wystarczająco intensywnie, przez co nie spełniają swoich biologicznych funkcji w prawidłowym stopniu.
Na etapie starań o dziecko warto, by oboje partnerów przeprowadziło szersze badania hormonalne. Testosteron we krwi występuje w dwóch postaciach- wolnej (niezwiązanej, około 1.5 do 2% całościowego testosteronu) oraz związanej ze specyficznym białkiem transportowym (SHBG) i innymi albuminami. Forma związana stanowi znaczącą większość stężenia tego hormonu we krwiobiegu. Przyjmowanie pochodnych testosteronu zawartych w różnego rodzaju preparatach o właściwościach androgenno-anabolicznych może mieć poważne konsekwencje i wywołać liczne działania uboczne m.in. Choroby układu sercowo-naczyniowego, zmiany skórne, łysienie androgenowe, demaskulinizację, zmiany w tkance łącznej powodujące zerwania ścięgien.